כמעט כל אדם שתשאל אותו מה זאת אהבה, יתקשה לענות. אכן, אהבה היא רגש שקשה מאוד להסביר אותו, והעניינים מסתבכים עוד יותר כשמוסיפים גם את ההרגשה שנקראת התאהבות. אם לא היה לנו מספיק קשה להבין מה זאת אהבה, אז פה באמת נתקשה - כשאני אומר "אני אוהב אותך" או "אני מאוהב בך", זה לא אותו דבר? אז זהו שלא. מדובר ברגשות שנובעים ממקומות דומים ומתבטאים בדרכים דומות, אך בהחלט שיש ביניהם הבדל.

על אוהב ומאוהב

דלג להבדלים

אוהב

אהבה היא סוג של רגש שקשור לחיבה מאוד גדולה כלפי מישהו או משהו.

בהקשר של משהו, הכוונה היא לחפץ שאנחנו מאוד קשורים אליו או מרגישים רכושנות כלפיו, או לאיזושהי פעולה שאנו רוצים לבצע לעתים קרובות בעקבות התחושות שהיא גורמת לנו ("אני אוהב לשמוע מוזיקה", "אני אוהב ללכת לים" וכו').

בהקשר של מישהו, מדובר על רצון רב להיות בקרבתו של אותו מישהו ואף לבוא איתו במגע, תחושת קרבה נפשית אליו, דאגה לשלומו ורצון בטובתו.

ישנם סוגים שונים של אהבה - כשאהבה רומנטית (כלפי בן/בת זוג) היא רק אחת מהם. סוגים נוספים של אהבה הם למשל - אהבה משפחתית, אהבה חברית, אהבת האל ועוד.

אהבה היא התמה הנפוצה ביותר במוזיקה ובקולנוע, וכמו כן היא נפוצה בכל שאר תחומי האומנות והתרבות, בפילוסופיה, בפסיכולוגיה, בקבלה, בשיחות חבריות ועוד.

לא סתם אומרים שהאהבה היא זו שמסובבת את העולם, והיא כנראה הנושא שמעניין את כולנו יותר מהכל.

דלג להבדלים

מאוהב

התאהבות היא תחושה המלווה את תהליך ההיכרות הראשוני של אדם עם אדם אחר מן המגדר אליו יש לו משיכה מינית.

היא יכולה להימשך פרק זמן שונה בין זוג לזוג, אך לרוב לא תימשך יותר ממספר חודשים. התאהבות יכולה להוביל לאהבה רומנטית ולהתרחש במקביל אליה.

התאהבות מאופיינת בסערת רגשות של ממש, באופוריה, ברצון בלתי פוסק להיות קרוב למושא ההתאהבות, להכיר אותו לעומק עד לרמת הפרטים הקטנים ביותר, בחשיבה בלתי פוסקת עליו, בקנאה, בצורך בקבלת אישור להדדיות הרגש, ואפילו בסוג של אובססיה.

התאהבות מלווה, כמובן, בביטויים פיזיים כמו - רצון בקרבה פיזית בלתי פוסקת ומגעים של חיבה, תשוקה ורצון לקיים יחסי מין עם מושא ההתאהבות, רעד בגוף ודפיקות לב חזקות ומואצות בעקבות מגע פיזי, או אפילו רק מבט, ועוד.

התאהבות מקושרת לביטויים כמו - "אני נמס ממנה", "אני ברכבת הרים", "יש לי פרפרים בבטן" ועוד.

במקרים בהם ההתאהבות אינה מובילה לקשר ולאהבה רומנטיים, אלא נגדעת באיבה, האדם המאוהב יחווה בדרך - כלל תחושות קשות מאוד, הפוכות למה שחש קודם לכן, ודיכאון ברמה כזו או אחרת.

ההבדלים