אנשים רבים מופנים לבדיקות CT  ו-MRI  ורבים נוטים להתבלבל ולחשוב שהם בדיקות דומות, או זהות. מה באמת ההבדלים בין בדיקות אלו?

על בדיקת CT ובדיקת MRI

דלג להבדלים

בדיקת CT

בדיקת CT היא בדיקה שנעשית בעזרת טכנולוגיית קרני רנטגן. קרני הרנטגן מצלמות את הגוף, בתוך מכשיר גדול, עשרות ומאות קרני רנטגן במהלך הבדיקה. חיישנים שנמצאים מסביב לגוף החולה קולטים את ההחזר הקרני, ולפי החזר זה מפוענחת הבדיקה. את הבדיקה הרופא יכול לקבל כחתכים עבור גוף שלם, או עבור איבר מסוים בלבד. כאשר רוצים לבדוק איברים חלולים, בגוף, ניתן לבצע את בדיקת הCT בעזרת הוספת חומרי ניגוד, שיעזרו בפיענוח הבדיקה ויקלו על האבחנה וקבלת התוצאות.
בדיקת CT נעשית אחרי טראומה, כמו תאונות דרכים, פגיעות ראש, או כדי לאבחן מחלות גסטרו, מחלות לב, כבד, או מחלות בכלי הדם וכן כדי לאבחן סרטן.

דלג להבדלים

בדיקת MRI

בדיקת MRI  היא בדיקה שנעשית על ידי טכנולוגיה של תהודה מגנטית. טכנולוגיה זו בטוחה לשימוש, ואינה מסוכנת, ולכן מתאימה גם לנשים בהריון. בעזרת טכנולוגיה זו ניתן לראות את האיברים בצורה תלת ממדית, ולקבל תמונות טובות של מצב האיברים בגוף.
במידת הצורך ניתן להוסיף חומר ניגוד כדי לקבל תוצאה ברורה יותר של האיברים, על פי חוות דעת הרופא.
בדיקת MRI  נעשית כאשר רוצים לסרוק את עמוד השדרה אחרי פגיעות בו , אבחון של מחלות כבד, גסטרו, לב וכלי דם, בעיות במפרקים שונים, לפני ניתוחים, אבחון פריצות דיסק, בדיקת מצבו של עובר ברחם, או בדיקות שדיים לאבחון סרטן אצל נשאיות.

ההבדלים


סרטון להמחשת ההבדלים: