בשנות האלפיים, מלחמות ומבצעים הפכו לצערנו לדבר שכיח, המתרחש במספר חזיתות במקביל לפעמים, ובכל רחבי העולם. למרות ההכרה של העולם בתחום המלחמות והמבצעים, לא מעט אנשים, ואפילו הרבה, לא יודעים את ההבדל שבין מלחמה למבצע. הגיע הזמן לעשות סדר בדברים. שמה של מלחמה נקבע בדרך כלל כמאפיין של המצב שבו התרחשה.

על מבצע צבאי ומלחמה

דלג להבדלים

מבצע צבאי

מבצע צבאי, כשמו כן הוא - פעולה צבאית המתבצעת במטרה להשיג יעדים אשר נקבעו מראש על ידי הגורם הצבאי המבצע.

במבצע צבאי יש יכולת גבוהה ומחושבת של תכנון, עירוב של כוחות רלוונטיים בלבד, ביצוע מחקר ומודיעין מקיף טרם ההחלטה על יציאת המבצע ועוד.

שמו של המבצע הנו שם לא מובן בדרך כלל, ואף חשאי - זאת על מנת שהמבצע לא יזוהה על ידי הגורמים העוינים השונים.

דלג להבדלים

מלחמה

מלחמה היא למעשה מאבק המתרחש לפחות בין שתי גופים אויבים, לרוב מדובר על עמים, מדינות, ושבטים. מטרתה של מלחמה היא להביס את האויב במטרה לכפות עליו דרישות מסוימות - לרוב הדרישות הן שליטה על טריטוריה של האויב. למרות שלדעת העולם, מלחמה היא פתרון סופי ואחרון לבעיה, אחרי שהדיפלומטיה והניסיון לגישור מדיני לא צלח.

האמת היא שלפעמים מלחמה נוצרת משיקולי אגו - כלומר שהמדינה שמתחילה במלחמה רוצה להוכיח את הכוח שלה ואת ההרתעה. מדינות גדולות מרשות לעצמן לרוב להתחיל במלחמה עם מדינות קטנות יותר מאשר מדינות קטנות מרשות לעצמן לתקוף מדינות קטנות.

מלחמה היא תופעה אלימה ורצחנית, אשר רוב אוכלוסיית העולם מגנה אותו. עם זאת, מלחמה לפעמים היא פתרון למניעת מלחמות גדולות יותר בעתיד. מלחמה המערבת בתוכה את רוב מדינות העולם, נקראת "מלחמת עולם".

ההבדלים