"בררררר, איזה פחד...", "אמא, אני פוחד!" "יש לו חרדות, זה"... כולנו מדברים לא מעט על מונחים של פחד ושל חרדה, אבל מה בעצם ההבדל ביניהם?

על פחד וחרדה

דלג להבדלים

פחד

פחד היא התחושה שעולה באדם אשר עומד מול סכנה כלשהי, או מול איום, פיזי או נפשי. הפחד הוא תגובה פיזיולוגית, אשר נועדה להגן על האדם. כאשר אדם חש פחד, גופו מוצף באדרנלין, והוא מבצע אחת מבין שתי פעולות הישרדותיות המובנות באדם: הילחם או ברח. כלומר, כתגובה לפחד אדם עשוי לברוח מהמקום בו הוא נמצא, או לתקוף את האיום שמולו. פחד נוצר כתוצאה מגירוי ברור, ומאיום מידי, ויש לו רציונל ברור – האדם צריך להגן על עצמו מפני סכנות. הפחד יוצר תגובות פיזיולוגית כמו פעימות לב מהירות, לחץ דם גבוה, סחרחורת או בחילה ועוד – כולם כתוצאה מהאדרנלין הרב הזורם בגוף.

דלג להבדלים

חרדה

חרדה היא תופעה פיזיולוגית ופסיכולוגית, שבה האדם חש בחוסר שקט ובפחד שאינו נובע מגירוי מסוים דווקא. החרדה לרוב מתמקדת בסכנות עתידיות, או כאלה שעלולות להתרחש בזמן מסוים בעתיד. חרדה היא לעיתים חוסר שקט שאינו מתמקד בדבר מסוים, אלא מציף את האדם באופן כללי. עד רמה מסוימת, חרדה היא חיונית לאדם. אולם לעיתים, החרדה מתפתחת לכדי הפרעה, כך שנוצרים מצבים של חרדה קיצונית מגורמים שאינם מהווים סכנה אמתית לאדם. הפרעות חרדה פוגעות באיכות החיים של האדם הסובל מהן, אולם לרוב ניתן לטפל בהן בשיטות פסיכולוגיות שונות.

ההבדלים