טכנולוגיות של תלת ממד הולכות ונעשות נפוצות, ותכנים רבים לצפייה, בקולנוע כמו גם בטלוויזיה, משודרים מטכנולוגיות שונות של תלת ממד. שני הסוגים העיקריים של הטכנולוגיות האלה הם תלת ממד אקטיבי ותלת ממד פסיבי – אך מה בדיוק ההבדל ביניהם?

על תלת ממד אקטיבי ותלת ממד פסיבי

דלג להבדלים

תלת ממד אקטיבי

הטכנולוגיה של תלת ממד אקטיבי נפוצה כיום מאד. זוהי טכנולוגיה שבה הטלוויזיה מתקשרת באמצעות אינפרה אדום או באמצעים אחרים עם משקפי תלת הממד אשר מסייעים לצפייה. בטכנולוגיה של תלת ממד אקטיבי, הטלוויזיה משדרת לסירוגין לכל אחת מהעיניים – תמונה אחת לעין ימין ותמונה אחת לעין שמאל. במקביל, המשקפיים חוסמות את הראייה בעיניים לסירוגין, כך שכל עין רואה רק מחצית מן הזמן. מכיוון שההחשכות של העיניים מתרחשות במהירות רבה, הצופה אינו חש בהן, ורק רואה את הסרט בתלת ממד. לטכנולוגיה זו ישנם חסרונות. לעיתים התקשורת בין הטלוויזיה למשקפיים נפגעת, כך שהסנכרון נפגע והראייה נפגמת. כתוצאה מכך יכולות גם להיות סחרחורות וכאבי ראש. בנוסף, המשקפיים עצמם צורכים חיבור לחשמל או סוללה עוצמתית.

דלג להבדלים

תלת ממד פסיבי

מטכנולוגיה של תלת ממד פסיבי, אין תקשורת ישירה בין הטלוויזיה לבין משקפי תלת הממד. הטלוויזיה משדרת את התכנים באופן זהה לשתי העיניים, כאשר שתי התמונות שיוצרות את המראה התלת ממדי מוקרנות בו זמנית – ורק המשקפיים יוצרות את המראה התלת ממדי, בדומה לטכניקה הוותיקה של המשקפיים הכחולים-אדומים. המשקפיים החדשניים בטכנולוגיה הפסיבית בנויים כך שכל עדשה חוסמת קוטביות מסוימת של האור, כך שכל עין רואה, למעשה, רק חצי מהתמונות. החיסרון בשיטה זו הוא שכל עין רואה רק חצי מהרזולוציה, בעוד שבטכנולוגיה האקטיבית כל עין רואה את מלא הרזולוציה. עם זאת, מדובר בטכנולוגיה פשוטה יותר, ללא תקלות מיוחדות, והמשקפיים עצמן זולות ואינן צורכות חשמל.

ההבדלים